Skip to main content
Bez kategorii

By 05/02/202220 kwietnia, 2023No Comments

B. MARZEC: PONOWNIE APELUJĘ DO POLSKICH WŁADZ, ŻEBY NIE ZOSTAWIAŁY KAZACHSTANU I WSPARŁY ORGANIZACJE POZARZĄDOWE, KTÓRE CHCĄ TAM BYĆ.

Radio Maryja.

5 lutego 2022 17:43

Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska apeluje m.in. do polskich władz o solidarność z Kazachstanem i tamtejszą Polonią. Powstaje Komitet Solidarni z Kazachstanem, do którego wsparcia są zaproszeni wszyscy, którym na sercu leży los tamtejszego społeczeństwa.
Zdaniem Stowarzyszenia władze w Warszawie powinny zabrać głos w sprawie trudnej sytuacji w tym kraju, a także zintensyfikować współpracę, m.in. z organizacjami pozarządowymi.
Balli Marzec, prezes stowarzyszenia Wspólnota Kazachska, wskazała, że Polska jest jedynym zachodnim krajem, który ma w Kazachstanie tak liczną diasporę. Zdaniem kazachskiej opozycjonistki polskie zaangażowanie w sprawy tej społeczności powinno być oczywiste.
– Kazachowie z ogromną sympatią odnoszą się do Polski. Jest tęsknota za współpracą. Dziwię się i nie rozumiem, dlaczego Polska milczy, mając możliwość, by tam być. Ponownie apeluję do polskich władz, żeby nie zostawiały Kazachstanu i wsparły organizacje pozarządowe, które chcą tam być. Nie odpuszczajmy polityki wschodniej. Uważam, że przeznaczeniem (powinnością) Polski jest bycie aktywną na Wschodzie – powiedziała prezes stowarzyszenia Wspólnota Kazachska.
W styczniu br. w Kazachstanie wybuchły masowe protesty, które początkowo były związane z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego.
Kazachska prokuratura podała, że w wyniku manifestacji śmierć poniosło 225 osób. Aresztowanych zostało ok. 1,7 tys. osób. Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska zbiera środki oraz działa na rzecz prześladowanych i niesłusznie aresztowanych.

RIRM

Balli Marzec

Leave a Reply