Skip to main content
Bez kategorii

By 04/02/202220 kwietnia, 2023No Comments

Komunikat
W dniu dzisiejszym, 3 lutego 2022 r. zawiązał się społeczny KOMITET SOLIDARNI Z KAZACHSTANEM.


Dokładnie w miesiąc po dramatycznych protestach w Ałmaty stłumionych brutalnie przemocą przy wsparciu wojsk rosyjskich, my niżej podpisani zwracamy się do społeczeństwa polskiego, władz i organizacji niezależnych o systemowe zaangażowanie na rzecz naszych wspólnych interesów w Kazachstanie.
Polska jest obecna w Kazachstanie poprzez wspólną historię, ponad 400 tysięcy obywateli II RP zostało deportowanych do tego kraju w latach 1939-1941. Pozostaje tam nadal około 100 tys. Polaków. Jesteśmy jedynym krajem Zachodu, który ma tam tak liczną diasporę.
Czas najwyższy by władze Polski czynnie zaangażowały się w promocję polskich spraw nie tylko na Białorusi i Ukrainie, ale również w Kazachstanie. Polska powinna być aktywna poprzez systemowe działania. Kazachowie chcą godnego życia w kraju, który jest bogaty w naturalne surowce jak ropa czy gaz. Pamiętajmy o pomocy zesłanym tam Polakom w czasach stalinizmu.
Na konferencji prasowej poinformowaliśmy szeroko media o stworzeniu Komitetu POLSKA-KAZACHSTAN. Komitet otwarty jest na szeroką współpracę ponad podziałami politycznymi i zaprasza do współpracy.
Komitet wzywa władze Kazachstanu do dialogu i zalegalizowania opozycji oraz do przestrzegania praw człowieka, w tym prawa do wolności słowa i do pokojowych protestów.
Wspólnota Kazachska prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz prześladowanych i niesłusznie aresztowanych w Kazachstanie.
Komitet współtworzą:
Joanna i Andrzej Gwiazda,
Ewa Stankiewicz „Solidarni 2010”,
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski,
Adam Słomka KPN-Niezłomni,
Aleksandra Biniszewska Fundacja „Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie”,
Zygmunt Miernik 
Balli Marzec Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska
Nasza siedziba:
Warszawa ul. Szpitalna 5 lok 27 tel. 605 039 973
www.wspolnotakaz.pl
[email protected]

Balli Marzec

Leave a Reply