Skip to main content
Bez kategorii

By 06/09/201320 kwietnia, 2023No Comments

Prezydent USA Barack Obama
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin

Szanowni Panowie Prezydenci!
W Petersburgu na szczycie G-20 zebrała się grupa przywódców 20 najsilniejszych i najbardziej rozwiniętych krajów. W szczycie bierze również udział prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.
W Kazachstanie już od wielu lat przebywa w więzieniu Aron Atabek (Edygeev) – obywatel Republiki Kazachstanu, poeta, pisarz, bard, autor ponad 10 książek, 400 artykułów, 50 pieśni, ojciec 3 dzieci, przewodniczący partii „Alash” od 1990 roku, więzień sumienia, więzień polityczny, dysydent (z czasów ZSRR!), laureat niezależnych krajowych i międzynarodowych nagród.
Wyrokiem Miejskiego Sądu Almaty z dnia 5 października 2007 r., został skazany na 18 lat więzienia za zorganizowanie masowego społecznego oporu przeciwko nielegalnej rozbiórki domów w osiedlu „Shanyrak” w Almaty, 14 lipca 2006 roku.
Aaron Atabek przebywa teraz w więzieniu w Kazachstanie: „Krytka Arkalyk”, Jednostka UK-161/12, miasto Arkalyk, kod pocztowy: 110300, Kostanaj, Kazachstan.
Aaron Atabek nie ma prawie żadnych spotkań ani ze swoją rodziną, ani ze swoim adwokatem. Wiemy tylko, że prawie 2 (dwa) lata spędził w pojedynczym karcerze. Władze Kazachstanu całkowicie go odizolowały. I nic nie wiemy o stanie jego zdrowia, warunkach przetrzymywania – prawdopodobnie jest narażony na przemoc fizyczną i moralną, a nawet tortury.
Jednym z ostatnich przypadków nieprzestrzegania praw Aaron Atabeka było to, że władze więzienia, nie pozwoliły mu na otrzymanie paczki z butami z Polski (nie miał w czym chodzić). Jesteśmy pewni, że jest to nie tylko polityka władz więzienia, ale zalecenie władz Kazachstanu, Ak Ordy.
Szanowni Panowie Prezydenci. Zwracamy się do Was z prośbą, aby pomóc naszemu narodowemu bohaterowi Aronowi Atabekowi. Prosimy, aby podczas spotkań z prezydentem Kazachstanu Nazarbajewem, poruszyć kwestię przestrzegania praw człowieka w Kazachstanie.
Z wyrazami szacunku,
Balli Marzec
Prezes Opozycji Kazachstanu zagranicą
Poland, 05-077 Warszawa, ul. Klonowa 2
Tel +48 605 039 973

Balli Marzec

Leave a Reply