Skip to main content
Bez kategorii

Francja ekstraduje Ablyazova nie jako dysydenta, a «wielkiego oszusta».

By 20/01/201420 kwietnia, 2023No Comments

Francuski sąd postanowił, że skompromitowany kazachski bankier Mukhtar Ablyazov powinien być ekstradowany do Rosję lub na Ukrainę.
Ogromne pieniądze (właściwie to pieniądze kazachskiego narodu) Ablyazov wydał na swoich ukraińskich najemników i różnych winiawskich i ketebaewych, wierząc, że oni go uratują.
Ile złamał Ablyazov losów młodych ludzi z banku BTA, pracowników przemysłu naftowego w Zhanaozenie – nawet trudno zliczyć. Około 50 osób siedzi w więzieniach, tylko za to, że pracowali dla Ablyazova. Cierpienia ich matek i ojców, żon i dzieci trudno opisać słowami. Dla niektórych to był jedyny syn, jedyny żywiciel rodziny, który teraz siedzi w więzieniu dzięki Ablyazovovi. Obawiam się, że Bóg usłyszał klątwy ich matek na Ablyazova.
A media pracujące za pieniądze Ablyazova promowały tylko samego Ablyazova albo ludzi z jego bliskiego otoczenia, a ludzi poszkodowani za współprace z Abliazowym traktowali mięsem armatnie. A niektórzy mówili – szachista, który przewiduje swoje ruchy na kilka kroków do przodu, a on okazał się po prostu naiwnym człowiekiem.
Ablyazov święcie wierzył, że wszystkich można przekupić w Europie. Jak powiedziała francuski prokurator, wydaje się, że przekupił nawet Amnesty International i Human Right Watch, które za niego walczyły, jak za własną kieszeń. Dlaczego te organizacje nie broniły zwykłych więźniów politycznych w Kazachstanie, jak na przykład narodowego bohatera, Arona Atabeka?
Ablyazov naiwnie liczył, że ukradnie 6 miliardów i uda prześladowanego, przekupi wszystkich na świecie i będzie pławić się w luksusie i śmiać się z ludzkiej naiwności. Ale francuscy prokuratorzy wypowiedziały się w sądzie za ekstradycję Ablyazova na Ukrainę, oświadczywszy, że należy go traktować nie jak dysydenta, ale jak «wielkiego oszusta».
Bóg z nim, z Ablyazovem, sąd demokratycznego państwa Francji, ze starą demokracją zdecydował, że Ablyazov nie jest dysydentem, a oszustem. A o dalszym jego losie zdecyduje Najwyższy, który zna o nas wszystko i wie, na co zasłużyliśmy w tym życiu.
Najbardziej mi przykro za nas, za opozycję Kazachstanu. Ablyazov wyrządził ogromną szkodę opozycji Kazachstanu. Ludzie zaczęli nawet myśleć, po co nam zamieniać złodziei aktualnej władzy na złodziei z opozycji typu Ablyazova (Ablyazov uporczywie twierdził, że on jest opozycją). A i na świecie pozostało wrażenie, że opozycja Kazachstanu to ludzie typu oszusta Ablyazova.
Wierzę, że opozycja Kazachstanu oczyści się z brudu pozostawionego przez Ablyazova. Ludzie opozycji powinni być jak żona Cezara – czystymi i poza wszelkimi podejrzeniami, wtedy i w kraju i za granicą będą wierzyć, szanować i popierać.
My opozycja będziemy dalej walczyć z niesprawiedliwością i dyktaturą w Kazachstanie. Mając ogromne bogactwa na swojej ziemi, naród Kazachstanu zasługuje na lepsze życie, niż dzisiaj. Ropa naftowa i gaz kiedyś się skończą, dlatego dzisiaj powinniśmy myśleć i pracować tak, żeby jutrzejszy dzień dla naszych potomnych nie był biednym. A wszystkim złodziejom narodowych bogactw Kazachstanu mówimy – kara was nie ominie.

Balli Marzec
Opozycja Kazachstanu za granicą.

Balli Marzec

Leave a Reply