Skip to main content
Bez kategorii

 Kim jest Mukhtar Ablyazov.

By 13/05/202020 kwietnia, 2023No Comments


Zbiegły oligarcha Ablyazov próbuje przedstawić się jako „ofiara intrygi politycznej”. Ale udało mu się kraść pieniądze na całym świecie i jest określany jako „największy światowy oszust”.
W 1998 r. Kazachstan wystawił na przetarg akcje państwowego banku i Ablyazov zaoferował państwu 72 mln USD, ale nie miał tej kwoty i wziął pożyczkę w wysokości 9,8 mln USD z banku państwowego. Tak więc państwowy pakiet akcji banku został przejęty za państwowe pieniądze przez Ablyazova. Według oceny ekspertów, w sumie Ablyazov wprowadził z Kazachstanu 6 miliardów dolarów. Ablyazov uciekł z Kazachstanu, najpierw do Moskwy, gdzie również miał firmę i gdzie również organizował nieuczciwe programy i kradzieże. Potem Ablyazov uciekł do Wielkiej Brytanii.
W 2011 r. Prokuratura generalna Kazachstanu wystąpiła o ekstradycję Ablyazova, a w 2012 r. Sąd w Londynie potwierdził zasadność roszczeń. Ablyazov ponownie uciekł – tym razem do Francji.
16 lutego 2012 r., Wysoki Sąd Anglii (High Court of England): Mukhtar Ablyazov wielokrotnie składał fałszywe zeznania, przedstawiał sądowi fałszywe dokumenty, za pomocą których aktywa i transakcje były ukryte przed bankiem, a także nie stawiał się na rozprawach sądowych. W związku z tym sąd postanowił skazać Mukhtara Ablyazova za obrazę sądu na karę pozbawienie wolności na łączny okres 22 miesięcy. Decyzja o pozbawieniu wolności ma na celu zmuszenie Mukhtara Ablyazova do wykonania nakazów sądowych dotyczących pełnego ujawnienia wszystkich jego aktywów, zakończenia wszelkich działań dotyczących tych aktywów i zwrotu wszystkich aktywów, które zostały już sprzedane przez pozwanego z naruszeniem postanowienia sądu.
Nakaz zatrzymania jest kolejnym oficjalnym dokumentem nakazującym policji i personelowi sądowemu aresztowanie i dostarczenie Mukhtara Ablyazova do więzienia w celu odbycia kary, jeżeli wjedzie on na terytorium Wielkiej Brytanii.
W dniu 16 lipca 2019 r. Sędzia Tyr, High Court of England, przedłużył decyzję o zatrzymaniu byłego szefa zarządu BTA Bank, 

Balli Marzec

Leave a Reply