Skip to main content
Bez kategorii

Mutabar Tadzjibayeva walczy ze skorumpowanymi przez oligarchów, takich jak Ablyazov, NGO w UE.

By 24/09/201920 kwietnia, 2023No Comments

Mutabar Tadjibayeva jest znaną działaczką na rzecz praw człowieka z Uzbekistanu, która otrzymała azyl polityczny we Francji.
Za pośrednictwem tych NGO Ablyazov próbuje przywłaszczyć zamrożone na Zachodzie pieniądze dyktatorów Azji Środkowej. To 850 mln$ dolarów córki Karimova w Szwajcarii. Mutabar wie o tym, mówi o tym głośno światu i dlatego jest prześladowana przez ludzi Ablyazova.
Mutabar Tadjibayeva w więzieniu była torturowana, zbiorowo gwałcona, podwieszana na haku, zamykana w psychiatryku, trzymana na mrozie do utraty przytomności.
W 2009r. otrzymała z rąk Hillary Clinton i Michelle Obama nagrodę Departamentu Stanu USA – International Women of Courage Award.
Jest założycielką Międzynarodowej Organizacji Praw Człowieka „Fiery Hearts Club”.
Tadjibayeva jest także założycielem Ruchu Ludowego „Społeczeństwo obywatelskie”. Została aresztowana 7 października 2005 r., tuż przed wyjazdem do Dublina, gdzie miała wziąć udział w międzynarodowej konferencji na temat ochrony praw człowieka. Została skazana na 8 lat więzienia za krytykę rządu uzbeckiego, za okazanie pomocy uczestnikom pokojowej demonstracji w Andiżanie w 2005 r, gdzie władza rozstrzelała tysiące obywateli z karabinów maszynowych.
W 2005 r. na wniosek międzynarodowej organizacji Peace Women Across the Globe, Komitet Noblowski umieścił nazwisko Mutabar Tadjibayeva na liście 1000 kobiet działaczy pokojowych, oficjalnie nominowaną do Pokojowej Nagrody Nobla.
15 maja 2008 r., kiedy była jeszcze w więzieniu, Mutabar Tadjibayeva otrzymał Nagrodę Martina Ennalsa. Tego samego dnia blogerzy, którzy pisali o prawach człowieka, ogłosili listę 10 kobiet, które odegrały najważniejszą rolę w ochronie praw człowieka. Wśród nich była Mutabar Tadjibayeva. 2 lipca 2008 r. Tadjibayeva została zwolniona z więzienia.
Z okazji 60 rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Mutabar i „Klub Ognistych Serc” zostali uhonorowani nagrodą Republiki Francuskiej „Wolność, równość, braterstwo”.
W 2011r. Mutabar Tadjibayeva pojawiła się na liście dziesięciu najbardziej wpływowych kobiet w Azji Środkowej. W 2011 roku napisała książkę „Prisoner of Torture Island”. W książce Tadżibajewa dzieli się wspomnieniami i opowiada o okrucieństwach uzbeckiego rządu. Książka została przetłumaczona na angielski, rosyjski, francuski i uzbecki.
Mutabar Tadjibayeva jest teraz uchodźcą politycznym i mieszka w Ile-de-France. Obecnie jest szefową Międzynarodowej Organizacji Praw Człowieka „Fiery Hearts”, zarejestrowanej i mającej siedzibę w Paryżu.
https://www.youtube.com/watch?v=s8YPEpmXfPc

Balli Marzec

Leave a Reply