AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
LINKOWNIA
AKTUALNOŚCI
10 Lut 2020

 Zwróciliśmy się z listem do Prezesa TVP Jacka Kurskiego w sprawie repatriantów z Kazachstanu, po jakimś czasie spotkała się z nami członek zarządu TVP Marzena Paczuska.
Rozmowa niestety nic nie dała, chociaż mieliśmy nadzieję, że TVP będzie wspierać nasze działania na rzecz repatriantów i Polonii w Kazachstanie. W dalszym ciągu TVP nie udziela tym sprawom praktycznie żadnej uwagi.
Poniżej nasz list do Prezes TVP Pana Jacka Kurskiego.

Szanowny Panie Prezesie,
Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska jest polską organizacją pozarządową non profit, działającą od 2002 roku, na rzecz upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka. Wspólnota Kazachska zajmuje się m.in. pomocą repatriantom w Polsce i Polakom w Kazachstanie, rozwoju demokracji w Kazachstanie.

więcej > Balli Marzec
18 Lis 2019

Solidarni z Kazachstanem.
Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska w Warszawie na ul. Szpitalna 5 lok. 27 uruchamia centrum „Solidarni z Kazachstanem”.
Prosimy o kontakt: tel. +48-605-039-973, wspolnotakaz@gmail.com.
Szukamy wolontariuszy, którzy chcą pomagać Polakom w Kazachstanie i działać na rzecz rozwoju demokracji w Kazachstanie. Chcemy wspólnie organizować pomoc dla powrotów Polaków z Kazachstanu, wspólnie działać.
Polska nie może zapominać o swoich rodakach zesłanych w czasach stalinowskich do Kazachstanu i ma moralny obowiązek, aby pamiętać o nich i umożliwić im powrót do Ojczyzny. Nie możemy także zapominać o Polakach, którzy z różnych przyczyn nie mogą wrócić do Polski i dlatego ważne jest działanie na rzecz demokracji i przestrzegania praw człowieka w Kazachstanie.
Planujemy podjąć następujące działania:
1. Realizować projekty związane z repatriacją Polaków z Kazachstanu.
2. Utworzyć bank danych o gminach, miejscowościach, które chcą i mogą przyjąć repatriantów.
3. Prowadzić akcje pomocy w Kazachstanie.
4. Organizować kontakty z polskimi firmami chcącymi zatrudnić i pomóc w osiedleniu się w Polsce Polakom z Kazachstanu.
5. Działać na rzecz rozwoju demokracji w Kazachstanie.
6. Planujemy uruchomić Punkt informacyjny w Kazachstanie.
7. Pogłębianie w Polsce wiedzy o Kazachstanie.
Jeśli pragniesz czuć się potrzebnym prosimy o kontakt, aby wspólnie działać. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły oraz wszelką pomoc.
tel. +48 605 039 973, wspolnotakaz@gmail.com.
Balli Marzec
Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska
wspolnotakaz@gmail.com
www.wspolnotakaz.pl
Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska zajmuje się m.in. informowaniem polskiego społeczeństwa o problemach repatriacji Polaków z Kazachstanu, propagowaniem rozwoju demokracji i przestrzegania praw człowieka w Kazachstanie.
 

więcej > Balli Marzec
24 Wrz 2019

Mutabar Tadzjibayeva walczy ze skorumpowanymi przez oligarchów, takich jak Ablyazov, NGO w UE.
Mutabar Tadjibayeva jest znaną działaczką na rzecz praw człowieka z Uzbekistanu, która otrzymała azyl polityczny we Francji.
Za pośrednictwem tych NGO Ablyazov próbuje przywłaszczyć zamrożone na Zachodzie pieniądze dyktatorów Azji Środkowej. To 850 mln$ dolarów córki Karimova w Szwajcarii. Mutabar wie o tym, mówi o tym głośno światu i dlatego jest prześladowana przez ludzi Ablyazova.
Mutabar Tadjibayeva w więzieniu była torturowana, zbiorowo gwałcona, podwieszana na haku, zamykana w psychiatryku, trzymana na mrozie do utraty przytomności.
W 2009r. otrzymała z rąk Hillary Clinton i Michelle Obama nagrodę Departamentu Stanu USA - International Women of Courage Award.
Jest założycielką Międzynarodowej Organizacji Praw Człowieka „Fiery Hearts Club”.
Tadjibayeva jest także założycielem Ruchu Ludowego „Społeczeństwo obywatelskie”. Została aresztowana 7 października 2005 r., tuż przed wyjazdem do Dublina, gdzie miała wziąć udział w międzynarodowej konferencji na temat ochrony praw człowieka. Została skazana na 8 lat więzienia za krytykę rządu uzbeckiego, za okazanie pomocy uczestnikom pokojowej demonstracji w Andiżanie w 2005 r, gdzie władza rozstrzelała tysiące obywateli z karabinów maszynowych.
W 2005 r. na wniosek międzynarodowej organizacji Peace Women Across the Globe, Komitet Noblowski umieścił nazwisko Mutabar Tadjibayeva na liście 1000 kobiet działaczy pokojowych, oficjalnie nominowaną do Pokojowej Nagrody Nobla.
15 maja 2008 r., kiedy była jeszcze w więzieniu, Mutabar Tadjibayeva otrzymał Nagrodę Martina Ennalsa. Tego samego dnia blogerzy, którzy pisali o prawach człowieka, ogłosili listę 10 kobiet, które odegrały najważniejszą rolę w ochronie praw człowieka. Wśród nich była Mutabar Tadjibayeva. 2 lipca 2008 r. Tadjibayeva została zwolniona z więzienia.
Z okazji 60 rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Mutabar i „Klub Ognistych Serc” zostali uhonorowani nagrodą Republiki Francuskiej „Wolność, równość, braterstwo”.
W 2011r. Mutabar Tadjibayeva pojawiła się na liście dziesięciu najbardziej wpływowych kobiet w Azji Środkowej. W 2011 roku napisała książkę „Prisoner of Torture Island”. W książce Tadżibajewa dzieli się wspomnieniami i opowiada o okrucieństwach uzbeckiego rządu. Książka została przetłumaczona na angielski, rosyjski, francuski i uzbecki.
Mutabar Tadjibayeva jest teraz uchodźcą politycznym i mieszka w Ile-de-France. Obecnie jest szefową Międzynarodowej Organizacji Praw Człowieka „Fiery Hearts”, zarejestrowanej i mającej siedzibę w Paryżu.
https://www.youtube.com/watch?v=s8YPEpmXfPc

 

 

więcej > Balli Marzec
26 Sie 2019

 Warszawa, 2019-08-26
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Andrzej Duda


Szanowny Panie Prezydencie,
Na obchody 80-lecia wybuchu II wojny światowej w Warszawie na Placu Piłsudskiego nie została przyznana akredytacja prasowa mnie, dziennikarce kazachskiej opozycji. Jestem korespondentką kazachskich opozycyjnych mediów akredytowaną przez polski MSZ przez 10 lat.
1.3 mln obywateli Kazachstanu walczyło w czasie II wojny światowej z hitlerowskimi Niemcami z czego 410 tys. zginęło i nie wróciło do swoich rodzin, chociaż ludność Kazachstanu liczyła przed IIWŚ tylko 6 mln. I uczestnictwo przedstawiciela Kazachskiego narodu w obchodach 80-lecia wybuchu II wojny światowej jest moralnie uzasadnione.
W czasach stalinizmu setki tysięcy Polaków było zesłanych i przywiezionych w bydlęcych wagonach do Kazachstanu i bez pomocy i wsparcia Kazachów umarłoby tam w stepach z głodu i chłodu. Kazachowie pomagali Polakom czym mogli, chociaż sami niewiele mieli.
Dlaczego nie daje się akredytacji i nie zaprasza się na obchody przedstawicieli krajów, które walczyły w czasie II wojny światowej z dżumą 20 wieku, z hitlerowskimi Niemcami. Nie ma zgody na segregację i niesprawiedliwość.
Już w 2017r odmówione mi akredytacji na oficjalną wizytę Prezydenta RP w Kazachstanie bez podania przyczyn ani jakichkolwiek wyjaśnień. W cywilizowanym świecie przyjęte jest, że Prezydent na oficjalną wizytę zabiera zagranicznych dziennikarzy ze sobą, a tym bardziej z tego kraju, do którego jedzie. Przykładowo Prezydentowi Trumpowi w czasie wizyty w Polsce towarzyszyli polscy dziennikarze akredytowani w USA.
Bardzo proszę o interwencję i umożliwienie mi, przedstawicielce państwa, którego obywatele walczyli w czasie II wojny światowej, udziału w obchodach. Zwracam się do Pana Prezydenta, żeby Pan ustosunkował się do tej niesprawiedliwości.
Z poważaniem
Balli Marzec
Korespondentka zagraniczna
Tel +48 605 039 973

więcej > Balli Marzec