Skip to main content
Bez kategorii

Oświadczenie kazachskiej opozycji za granicą w związku z wydarzeniami w Zhanaozen.

By 18/12/201120 kwietnia, 2023No Comments

16 grudnia 2011 w Kazachstanie w mieście Zhanaozen polała się krew, po tym jak policja otworzyła ogień z broni maszynowej do ludności cywilnej. Według oficjalnych danych 13 osób zginęło, a według mieszkańców Zhanaozen zginęło kilkudziesięciu cywilów i są setki rannych. My, Kazachowie mieszkający za granicą, zawsze byliśmy i będziemy interesować się losem Kazachskiego narodu. Dziś nasze serca są pełne bólu i łączymy się w smutku z rodziną i przyjaciółmi zabitych w Zhanaozen. Około 7 miesięcy trwał strajk pracowników przemysłu naftowego. Wyrażaliśmy i wyrażamy swoje poparcie dla strajkujących i uważamy, że ludzie pracy w Kazachstanie zasługują na lepsze życie, w kraju posiadającym tak ogromne bogactwa, należące do wszystkich obywateli.
Dzisiaj składamy nasze kondolencje całemu narodowi Kazachstanu, który wczoraj stracił swoje córki i synów. Oni walczyli o prawo do godnego życia. Jesteśmy pewni, że nazwiska ludzi, którzy poświęcili swoje życie w walce o szczęśliwą przyszłość dla wszystkich Kazachów, na zawsze zapiszą się w historii Kazachstanu.
Drodzy rodacy, jesteśmy z wami w waszej walce i smutku.
W związku z tragicznymi wydarzeniami w Zhanaozen zwracamy się do władz Kazachstanu i żądamy:
1. Wstrzymać represje w Zhanaozenie.
2. Wyprowadzić wojsko i oddziały specjalne policji z miasta. Wyjaśnić użycie broni bojowej wobec cywilnej ludności. Pociągnąć do odpowiedzialności strzelających i wydających rozkazy strzelania do ludności cywilnej.
3. Zdjąć blokadę informacyjną z Zhanaozenu. Przywrócić łączność telefoniczną, telefonię komórkową i zablokowane portale internetowe. Przedstawić wiarygodną informację o wydarzeniach.
4. Niezwłocznie utworzyć komisję do zbadania wydarzeń w Zhanaozenie, również z udziałem przedstawicieli opozycji, jak w kraju tak i zagranicą i ekspertów międzynarodowych.
5. Uwolnić więźniów politycznych – Arona Atabeka, Jewgenia Zhowtisa, Ramazana Jesergepowa, Natalię Sokołową i wielu innych.
6. Usiąść do stołu rozmów i rozwiązać problemy strakujących.
7. Ogłosić w Kazachstanie żałobę narodową w związku z wydarzeniami w Zhanaozenie.

Balli Marzec
Zagraniczne Biuro kazachskiej Opozycji

Balli Marzec

Leave a Reply