AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
LINKOWNIA
AKTUALNOŚCI
22 Maj 2007
Borusewicz chwali dyktatora

Parlament Kazachstanu przegłosował zmiany w konstytucji. A dzisiaj (22 maja 2007) prezydent Nazarbajew podpisał tę nowelizację. Między innymi nowa konstytucja pozwala Nazarbajewowi być prezydentem do końca życia. W Kazachstanie zawrzało. Nie tylko opozycja ale i całe społeczeństwo jest zdziwione i oburzone.

To oznacza trwałe odejście od demokracji - powiedział Oraz Jandosow, jeden z liderów opozycyjnej partii "Nagyz Ak Żoł".

Świat był zaszokowany tą wiadomością. W Kazachstanie oficjalna prasa podała informację, że na spotkaniu Ambasadora Kazachstanu w Polsce z marszałkiem Senatu Borusewiczem, ten ostatni bardzo chwalił kazachskiego przywódcę. Pan Borusewicz "zaproponował zaktywizowanie parlamentarnych kontaktów i wymianę doświadczeń politycznych reform".

Pan Borusewicz już nie pierwszy raz pokazuje swoje uwielbienie dla dyktatora Nazarbajewa. Nasze stowarzyszenie kilkakrotnie pisało w listach do pana Marszałka o aktualnej sytuacji w Kazachstanie. O tym, że w Kazachstanie demokratyczna opozycja jest prześladowana, o tym, że w kraju bogatym w surowce: ropę i gaz naród żyje bardzo biednie a kraj "zżera" wszechobecna korupcja.

Kiedy 20.12.2006 pikietowaliśmy przyjęcie organizowane przez ambasadę Kazachstanu w Polsce, pan Borusewicz, obecny na tym przyjęciu, podbiegł rozwścieczony do mnie i powiedział: Niech pani jedzie walczyć o wolność Kazachstanu do Kazachstanu!- czego świadkami byli obecni na pikiecie.

Tysiące Polaków mieszkających daleko w świecie walczyło o wolność w Polsce. To są między innymi: Jan Nowak Jeziorański, Zbigniew Brzeziński oraz lubiany i podziwiany przez Kazachów Papież Jan Paweł II.

Najstraszniejsze jest to że dyktator Nazarbajew takie wypowiedzi jak pana Borusewicza, europejskiego przywódcy, wykorzystuje do własnych celów, żeby pokazać własnemu narodowi, że świat go popiera.

A my walczyliśmy i dalej będziemy walczyć o wolność naszego Kazachskiego narodu mieszkając tu, w wolnej Polsce.