AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
LINKOWNIA
AKTUALNOŚCI
19 Lis 2007
Polska ulega wpływom służb specjalnych Kazachstanu

Do programu "Podróże z żartem" realizowanego przez Kuman-Art dla TVP była zaproszona jako gość Balli Marzec, ponieważ odcinek był poświęcony Kazachstanowi. Producent i reżyser Leszek Kumański już wcześniej pracował z Balli w programie "Europa da się lubić".

Po tygodniu przygotowań, konsultacji gdzie Balli przybliżała ciekawostki i zwyczaje kazachskie, nagle 6 kwietnia zadzwoniło kierownictwo Kuman-Art. i powiedziało, że ambasada kazachska w Polsce naciska i żąda, aby Balli Marzec nie brała udziału w programie. Jak powiedziano w rozmowie telefonicznej przedstawiciele Kuman-Art byli zszokowani, że przedstawiciele obcego państwa wywierają naciski na treść programu rozrywkowego TVP i próbowali nie poddawać się naciskom.
Wspólnota Kazachska stale informuje polskie społeczeństwo o łamaniu praw człowieka w Kazachstanie natomiast ambasada kazachska już wielokrotnie wcześniej blokowała działania stowarzyszenia, przedstawiała nas w negatywnym świetle, wpływała na różne organizacje i organy państwa.

Ostatecznie 9 kwietnia Kuman-Art poinformowało, że poddało się żądaniom ambasady kazachskiej i nie może pozwolić Balli uczestniczyć w programie "Podróże z żartem". Teraz w programie będą uczestniczyły tylko osoby przychylne reżymowi Nazarbajewa przez co program będzie dezinformował polskie społeczeństwo o sytuacji w Kazachstanie.
Jesteśmy zaszokowani zaistniałą sytuacją, gdzie wydawałoby się w wolnej Polsce służby specjalne obcego państwa (sekretarz ambasady kazachskiej Ałtaj Abibułajew jest pracownikiem KNB) mają tak potężny wpływ na organy państwa, w tym na państwową telewizję.