AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
LINKOWNIA
AKTUALNOŚCI
02 Sie 2007

Zamordowano opozycyjnego dziennikarza

Wczoraj, 1 sierpnia w Kazachstanie został zamordowany dziennikarz Saken Taużanow. Dziennikarz, który otwarcie i twardo krytykował władze kazachskie i prezydenta Nazarbajewa sprawującego autorytarną władzę w Kazachstanie. Saken Taużanow został przejechany przez ciężarówkę na przejściu dla pieszych.
Wcześniej w podobny sposób został zamordowany inny opozycyjny dziennikarz kazachski, Ashat Szaribżanov, który też otwarcie krytykował reżim.

Fundacja "Журналисты в беде" pisze, że „Wypadki samochodowe – to typowy sposób na usuwanie niewygodnych dziennikarzy krytykujących władze. Pod samochód wpadli również: Aleksej Pugaczow, Nuri Muftach, Aschat Szaripżanow. W wypadkach samochodowych zginęli – Batyrchan Darimbiet i Jurij Bajew. W tym miesiącu zginęli w wypadkach Jurij Chalikow i Tolegen Kibatow a jeszcze dwóch dziennikarzy zamordowano przed ich domami.

18 sierpnia 2007 r. odbędą się wybory parlamentarne w Kazachstanie. Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi zostali zamordowani liderzy opozycji kazachskiej. Zamanbiek Nurkadiłov został zamordowany trzema wystrzałami: dwoma w serce i jeden w głowę. Władze twierdzą że to samobójstwo. Ałtynbiek Sarsenbajev został wraz z dwoma współpracownikami porwany i zabity, przez spec grupę służb specjalnych KNB (kiedyś KGB).

Jednak fakt, że w przeddzień wyborów w Kazachstanie giną właśnie charyzmatyczni opozycjoniści jest znamienny.

więcej:
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070806/swiat/swiat_a_9.html
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,wid,9078356,wiadomosc.html?ticaid=143a9