AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
LINKOWNIA
AKTUALNOŚCI
16 Wrz 2007
Szanowni Państwo,

We wtorek 2 października o godz. 12:00, w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa (ul. Marszałkowska 7) odbędzie się konferencja prasowa przedstawicieli opozycji kazachskiej. Ich wizyta w Polsce jest związana z odbywającą się w Warszawie Konferencją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.


Nie możemy podać Państwu nazwisk osób, które wezmą udział w naszym spotkaniu, bowiem nie wiadomo jeszcze kto z przedstawicieli opozycji zostanie wypuszczony z Kazachstanu do Polski. Na pewno jednak prezydent Nazarbajew nie może sobie pozwolić na to, aby nie dopuścić do udziału w obradach OBWE nikogo z opozycji. Wszak Kazachstan chce przewodniczyć OBWE w 2009 roku. W konferencji prasowej będzie uczestniczył prawdopodobnie opozycyjny dziennikarz Sergei Duvanov*.

Konferencję prasową w przedstawicielami OSDP** poprowadzą Mirosław Chojecki i Balli Marzec, przedstawicielka kazachskiej opozycji w Polsce.

Serdecznie zapraszamy.

**) OSDP - Ogólnonarodowa Socjaldemokratyczna Partia była utworzona istnieje od jesieni 2006 roku. Została ona utworzona na bazie ruchu społecznego -Za sprawiedliwy Kazachstan , który wysunął wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich 2005 r., Żarmachana Tujakbaja.

Przed wyborami parlamentarnymi w sierpniu 2007 r. do OSDP przyłączyła się partia -Prawdziwy Akżoł aby wspólnie uczestniczyć w wyborach.

Liderami partii są: Żarmachan Tujakbaj (przewodniczący), Bułat Abiłow, Tulegen Żukiejew i Oraz Żandosow (liderzy partii Prawdziwy Akżoł), Amirżan Kosanow (Krajowa Ludowa Partia Kazachstanu).

OSDP jest opozycyjna partią skupiającą w swoich szeregach liderów i działaczy różnych opozycyjnych partii i ruchów społecznych, powołaną w celu przeciwstawienia się partii władzy Nazarbajewa Nut Otan.

Podczas sierpniowych wyborów parlamentarnych (powszechnie uznanych jako niedemokratyczne) OSDP, według informacji podanych przez władze, zdobyła 4,62% i nie weszła do parlamentu. W parlamencie zasiada wyłącznie jedna partia, partia prezydenta Nazarbajewa.


*) Sergei Duvanov (urodzony w 1953) znany kazachski opozycyjny dziennikarz, który w 2002 r. napisał artykuł o aferze korupcyjnej z udziałem prezydenta Nazarbajewa i innych kazachskich polityków (afera Kazakhgate). Wkrótce po wizycie w USA, gdzie wystąpił z wykładem na temat sytuacji z prawami człowieka w Kazachstanie, w październiku 2002 r. został aresztowany przez pod sfabrykowanym zarzutem i skazany na 3,5 roku więzienia. Po odbyciu połowy kary został zwolniony warunkowo.

Sergei Duvanov jest autorem wielu artykułów krytykujących władzę autorytarną w Kazachstanie. Jego publikacje są stale umieszczane w opozycyjnej prasie i w internetowych wydaniach. Jest założycielem i redaktorem naczelnym opozycyjnego radia Inkar-Info.

..................................................
Mirek Chojecki

Media Kontakt, ul. Wilcza 12C, 00-532 Warszawa

(+48) 22 627 28 31,

e.poczta: chojecki.kontakt@ant.pl , www.sws.org.pl, www.jewishmotifs.org