AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE ZDJĘCIE
LINKOWNIA
AKTUALNOŚCI
13 Maj 2020

Kim jest Mukhtar Ablyazov.


Zbiegły oligarcha Ablyazov próbuje przedstawić się jako „ofiara intrygi politycznej”. Ale udało mu się kraść pieniądze na całym świecie i jest określany jako „największy światowy oszust”.
W 1998 r. Kazachstan wystawił na przetarg akcje państwowego banku i Ablyazov zaoferował państwu 72 mln USD, ale nie miał tej kwoty i wziął pożyczkę w wysokości 9,8 mln USD z banku państwowego. Tak więc państwowy pakiet akcji banku został przejęty za państwowe pieniądze przez Ablyazova. Według oceny ekspertów, w sumie Ablyazov wprowadził z Kazachstanu 6 miliardów dolarów. Ablyazov uciekł z Kazachstanu, najpierw do Moskwy, gdzie również miał firmę i gdzie również organizował nieuczciwe programy i kradzieże. Potem Ablyazov uciekł do Wielkiej Brytanii.
W 2011 r. Prokuratura generalna Kazachstanu wystąpiła o ekstradycję Ablyazova, a w 2012 r. Sąd w Londynie potwierdził zasadność roszczeń. Ablyazov ponownie uciekł – tym razem do Francji.
16 lutego 2012 r., Wysoki Sąd Anglii (High Court of England): Mukhtar Ablyazov wielokrotnie składał fałszywe zeznania, przedstawiał sądowi fałszywe dokumenty, za pomocą których aktywa i transakcje były ukryte przed bankiem, a także nie stawiał się na rozprawach sądowych. W związku z tym sąd postanowił skazać Mukhtara Ablyazova za obrazę sądu na karę pozbawienie wolności na łączny okres 22 miesięcy. Decyzja o pozbawieniu wolności ma na celu zmuszenie Mukhtara Ablyazova do wykonania nakazów sądowych dotyczących pełnego ujawnienia wszystkich jego aktywów, zakończenia wszelkich działań dotyczących tych aktywów i zwrotu wszystkich aktywów, które zostały już sprzedane przez pozwanego z naruszeniem postanowienia sądu.
Nakaz zatrzymania jest kolejnym oficjalnym dokumentem nakazującym policji i personelowi sądowemu aresztowanie i dostarczenie Mukhtara Ablyazova do więzienia w celu odbycia kary, jeżeli wjedzie on na terytorium Wielkiej Brytanii.
W dniu 16 lipca 2019 r. Sędzia Tyr, High Court of England, przedłużył decyzję o zatrzymaniu byłego szefa zarządu BTA Bank, Mukhtara Ablyazova, na okres 22 miesięcy za obrazę sądu, wydaną w lutym 2012 r.
Według angielskich prawników Ablyazov przekierował co najmniej 5,8 miliona dolarów z aktywów BTA Banku do swojej siostry Gaukhar Kusainova, która obecnie mieszka w Fairfax (Wirginia, USA) . Eksperci zidentyfikowali drogę funduszy, która okazała się bardzo skomplikowana. Zaangażowanych było ponad tysiąc fikcyjnych firm na całym świecie. Zostały one utworzone zarówno przez specjalnie zatrudnionych agentów, jak i członków rodziny. Za otrzymane pieniądze Ablyazov i jego świta wykupili elitarne nieruchomości w Europie i USA, a także przedsiębiorstwa przemysłowe w Afryce.
Ponadto, 3 lipca 2019 r., w ramach postępowania nad zarzutem dla byłego prezesa zarządu BTA Bank JSC w sprawie prania skradzionych środków poprzez zakup nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, sędzia pokoju Catherine Parker oświadczyła, że Mukhtar Ablyazov był podczas procesu we Francji, w podczas którego twierdził, że nie pamięta własnego numeru telefonu i nie odpowiedział na pytanie, czy korzystał z usług księgowego od czasu ucieczki z Kazachstanu w 2009 r.
W czerwcu 2017 r. aresztowano w Kazachstanie biznesmena Muratkhana Tokmadi pod zarzutem tworzenia zorganizowanych grup przestępczych i wymuszenia. Tokmadi przyznał, że zabił wspólnika Ablyazova, Tatisheva celowo i na rozkaz Ablyazova. Za śmierć wspólnika Ablyazov obiecał 4 miliony dolarów. W 2018 roku Ablyazov został skazany przez kazachski sąd na dożywotnie więzienie pod zarzutem zorganizowania umyślnego zabicia swojego partnera biznesowego - szefa BTA Banku Yerzhana Tatisheva.
Do ekstradycji Ablyazova dąży Kazachstan, gdzie Ablyazov został skazany zaocznie na 20 lat więzienia z konfiskatą mienia za sprzeniewierzenie i wywiezienie z kraju 7,5 miliarda dolarów i dożywocie za zlecenie zabójstwa, a także Rosja, gdzie jest oskarżony o oszustwo za 5 miliardów dolarów. Ponadto Ukraina ma wobec Ablyazova roszczenia na 400 milionów dolarów. W sprawie faktów dotyczących nielegalnego wycofywania środków z BTA Bank i ich legalizacji, policja Ukrainy prowadzi szereg postępowań karnych.
Już będąc poszukiwanym, Ablyazov postanowił „zaangażować się w politykę”. Celem Ablyazova jest legalizacja majątku ukradzionego w Kazachstanie i zamieszkanie w Europie jako osoba „prześladowana”. Ablyazov utworzył także Fundację Otwarty Dialog, rzekomo wyłącznie dla działań na rzecz praw człowieka. Ale 20 kwietnia Sunday Times opublikował wyniki specjalnego dochodzenia w sprawie działalności fundacji. Dziennikarze stwierdzili, że fundacja była zaangażowana w pranie pieniędzy na ponad 26 milionów funtów. Technicznie wszystko zostało zrealizowane przez firmy otwarte w Szkocji, które mają powiązania z firmami w rajach podatkowych i były wymieniane w aferze Panama Papers. Śledztwa i sądowe dochodzenia trwają nadal.

Mega oszust Ablyazov nie tylko podkupywał polityków UE ale i wysyłał na spotkania z nimi opłacane młode ładniutkie kobiety ze swojego otoczenia.
Aleksandra Gajewska aktywnie pracowała z Otwartym Dialogiem i spotykała się z ważnymi politykami z różnych krajów


Dowód:
• Wydruk ze strony https://www.thetimes.co.uk/article/an-edinburgh-flat-a-human-rights-activist-and-the-oligarchs-dirty-money-vzs9htpnt
• Wydruk ze strony https://www.thetimes.co.uk/article/scots-firms-in-26m-laundering-link-to-putin-p9zsjghsn
• Wydruk ze strony https://brussels-express.eu/a-controversial-brussels-registered-human-rights-ngo-is-under-scrutiny/
• Wydruk ze strony https://www.zakon.kz/4979144-vysokiy-sud-anglii-vydal-novyy-order-na.html
• Wydruk ze strony https://www.telegraph.co.uk/finance/financial-crime/9087078/Mukhtar-Ablyazov-given-22-months-for-contempt.html
• Wydruk ze strony https://thediplomat.com/2018/02/the-ablyazov-affair-fraud-on-an-epic-scale/