Skip to main content
Bez kategorii

Sting i Kazachstan

By 07/07/201120 kwietnia, 2023No Comments

Cała światowa prasa pisała o tym, że piosenkarz światowej sławy Sting odwołał planowany na poniedziałek koncert w Kazachstanie, w reakcji na informacje Amnesty International o tym, jak rozprawiono się tam ze strajkującymi robotnikami naftowymi, działaczami związkowymi i ich rodzinami.
Dlatego też przedstawiciele kazachskiej opozycji chcieliby spotkać się ze Stingiem i w tym celu skontaktowali się z organizatorami koncertu w Kijowie 07 lipca 2011, aby podziękować mu za solidarność ze strajkującymi i zwrócenie światowej opinii na trudne losy ludzi w Kazachstanie i otrzymaliśmy potwierdzenie, że Sting otrzymał naszą prośbę. Kazachstanem rządzi niezmiennie od 20 lat ta sama osoba – Nazarbajew. W Kazachstanie jest jednopartyjny parlament, a szefem tej partii jest sam Nazarbajew, i jak twierdzą organizacje międzynarodowe ani jedne wybory w Kazachstanie nie spełniły międzynarodowych standardów i nie były ani wolne, ani demokratyczne.
Jeśli Polska, w okresie reżimu komunistycznego, wysyłała opozycję za granicę i internowała, to w Kazachstanie władze już od dawna nie krępują się i krytyków reżimu, zarówno dziennikarzy jak i obrońców praw człowieka wsadzają do więzienia lub zabijają, jak było w przypadku naszych kolegów z opozycji: Sarsenbajeva i Nurkadilova, ostatniego znaleziono z dwoma kulami w sercu i jedną w głowie, a władze powiedziały, że to samobójstwo. Władza nie tylko jawnie kłamie, ale działa twardo i bezwzględnie. W Kazachstanie praktycznie nie ma wolnych mediów, a te, które jakimś cudem ocalały są prześladowane a opozycyjne media, które znajdują się za granicą, są po prostu blokowane. Zwykli obywatele Kazachstanu boją się pokazać niezadowolenie z tego, co dzieje się w kraju, ponieważ mogą stracić pracę, a studenci mogą zostać wydaleni z uczelni.
Ale ostatnio coś zaczęło się zmieniać, ludzie mniej się boją. Dowodem na to jest fakt, że pracownicy przemysłu naftowego i gazowego w Kazachstanie strajkują już prawie dwa miesiące. Solidarność Stinga ze strajkującymi, poprzez odwołanie koncertu w Astanie, bardzo pomogła, nie tylko strajkującym, ale też umożliwiła wielu Kazachom dowiedzieć się, że w kraju są strajki, ponieważ władze we wszelkie możliwe sposoby to ukrywały w nadziei, że wszystko jakoś się rozejdzie samo. I co bardzo ważne, dzięki Stingowi o strajkach w Kazachstanie dowiedział się cały świat.
Dlatego przedstawiciele kazachskiej opozycji chcieli przekazać niski ukłon i ogromne podziękowania dla Stinga za jego szlachetność i rycerskość, na pięknej ukraińskiej ziemi, która dziś jest demokratyczna z wolnymi wyborami, systemem wielopartyjnym, z wolnymi mediami i wolnym ludźmi.

Balli Marzec
 www.rosbalt.ru/ukraina/2011/07/07/867071.html

www.bagnet.org/news/fine-life/ear/2011-07-07/141291
http://naviny.by/rubrics/auto/2011/07/07/ic_articles_117_174304/
www.rborba.ru/46330184EA18F/4E17076C9D87E.html
http://reporter.by/culture/V-otmene-koncerta-Stinga-v-Kazahstane-obvinili-opalnyh-oligarhov/ 

Balli Marzec

Leave a Reply