Skip to main content
Bez kategorii

Zabito 18-letnią córką jednego ze strajkujących pracowników naftowych w Kazachstanie.

By 26/08/201120 kwietnia, 2023No Comments


25 sierpnia 2011 roku, w mieście Zhanaozen (Kazachstan), w którym od ponad 3 miesięcy trwa strajk pracowników naftowych, odbył się pogrzeb córki Kudaibergena Karabalaeva, jednego ze związkowych liderów.
Zhansaule Karabalaeva zniknęła w dniu 19 sierpnia, a 24 sierpnia znaleziono jej ciało z ciężkimi uszkodzeniami czaszki. Strajkujący pracownicy naftowi podejrzewają, że zabójstwem Zhansaule Karabalaevoy chcą zastraszyć jej ojca i wszystkich strajkujących robotników.
To nie jest pierwsze morderstwo w strajkującym Zhanaozenie. W dniu 2 sierpnia 2011 roku został zamordowany kandydat na przewodniczącego Niezależnych Związków Zawodowych Zhaksylyk Turbaev. Pan Turbaev był jednym z liderów strajkujących robotników naftowych. Wszyscy w Zhanaozenie mówią, że okoliczności obydwu zabójstw były bardzo podobne.
Strajkujący twierdzą, że tymi zabójstwami chcą zastraszyć strajkujących i zaszczepić im strach o swoich dzieci i bliskich. Takie zabójstwa w Kazachstanie już były. 31 października 2005 roku zaginęła Oksana Nikitina, córka opozycyjnej działaczki w Kazachstanie, jej ciało ze śladami gwałtownej śmierci znaleziono po kilku tygodniach.
Żaden z przedstawicieli miejscowych władz i spółek naftowych nie przyszedł na pogrzeb, aby złożyć swoje kondolencje krewnym Karabalaevoy Zhansaule.
Balli Marzec
 http://www.youtube.com/watch?v=amshOGYISXw&feature=channel_video_title

http://www.youtube.com/watch?v=MGpJR0_ja2I&feature=channel_video_title

Balli Marzec

Leave a Reply